Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że prawidłowo funkcjonująca wentylacja w łazience to absolutna podstawa. Pomieszczenie to, tuż obok kuchni, jest najbardziej narażone na zanieczyszczone powietrze. Krople wody na lustrze, para wodna, a także dwutlenek węgla w powietrzu – to tylko niektóre z uciążliwości, z którymi możemy zmagać się, jeśli nie zwrócimy uwagi na odpowiedni przepływ powietrza. Sprawdź, jak zadbać o wentylację w łazience, a także, na jaki system wentylacyjny warto się zdecydować.
W jaką wentylację zainwestować?
Większość osób jest zdania, że kluczową rolę we właściwym przepływie powietrza odgrywają drzwi łazienkowe. Oczywiście, stanowią one bardzo ważny aspekt, jednak nie należy zapominać o tym, że równie istotne znaczenie ma system wentylacyjny. Dlatego warto wybrać go umiejętnie, zwłaszcza że na chwilę obecną na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju urządzeń umożliwiających swobodną cyrkulację powietrza.
W sytuacji, gdy jesteśmy posiadaczami łazienki o stosunkowo niewielkim metrażu, wówczas dobrym wyborem może okazać się wentylacja grawitacyjna. Tego typu system polega w skrócie na zastosowaniu odpowiedniej kratki, które pozwala na usuwanie zanieczyszczonego powietrza przez nieduży szyb wentylacyjny. Decydując się na wybór takiego rozwiązania, warto zwrócić szczególną uwagę, aby kratka znalazła się możliwie w jak najdalszej odległości od drzwi łazienkowych.
W przypadku większego wnętrza można natomiast zainwestować w wentylację mechaniczną, którą montuje się w kratce lub specjalnym kanale wywiewnym. Taki system ma wiele zalet, mogąc funkcjonować w sposób ciągły lub jedynie w sytuacji, kiedy będziemy korzystać z pomieszczenia kąpielowego. Może uruchamiać się automatycznie, kiedy we wnętrzu nagromadzi się dużo pary wodnej.
W jaki sposób można wesprzeć wymianę powietrza?
Niekiedy może się zdarzyć, że pomimo zainstalowania wentylacji grawitacyjnej, czy mechanicznej, w pomieszczeniu wciąż będzie znajdować się sporo uciążliwej wilgoci. W takiej sytuacji można podjąć decyzję o kupnie dodatkowego wentylatora łazienkowego, umieszczając go w odpowiednim miejscu, np. tuż nad kabiną prysznicową. Co więcej, dobrym rozwiązaniem może też okazać się pochłaniacz wilgoci, który można nabyć w postaci elektrycznej lub chemicznej. Na rynku można znaleźć duży wybór tego typu urządzeń, jednak warto pamiętać, że pomimo tego, że pochłaniacze chemiczne są tańsze i ciszej pracują, to często okazują się mniej wydajne.
Jedną z prostszych metod pozwalających zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza, jest też otworzenie okna. Wystarczy je uchylić na kilka minut po wzięciu kąpieli, czy prysznica, by pozbyć się wilgoci, unikając tym samym gromadzenia się pary wodnej.
Nadmiar wilgoci w łazience należy zawsze szybko usuwać, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do zawilgocenia ścian, a nawet do rozwoju pleśni. Ścienne kratki można czyścić za pomocą dostępnych na rynku preparatów, podobnie jak otwory wentylacyjne znajdujące się w drzwiach łazienkowych.