Łazienka to wyjątkowe miejsce w każdym domu jest nie tylko pomieszczeniem, w którym dbamy o higienę. To także przestrzeń pozwalająca na relaks i ukojenie po pracowitym i długim dniu. Warto jest więc zadbać o jej wygląd i wygodę aby czas w niej spędzony był dla nas niczym wizyta w najlepszym spa. Jak więc ją odpowiednio zaaranżować i jak wybrać najlepszą wannę pasująca do naszego wnętrza?
Jaką wannę wybrać?
Dawniej w każdej łazience znajdować musiała się wanna. Obecnie często odchodzi się od tego na rzecz szybkiego prysznica. Lecz nie ma nic lepszego od zanurzenia się w gorącej wodzie z dodatkiem ulubionego olejku do kąpieli. Poszukując odpowiedzi na pytanie, jaką wannę wybrać, warto zastanowić się nad stylem w jakim planujemy urządzić naszą łazienkę. Zarówno wanny zabudowane, jak i wolnostojące mają swoich zwolenników a ich dobór będzie zależny wyłącznie od gustu i faktu, jak bardzo chcemy, aby nasza wanna była centralnym punktem wystroju łazienki. Gdy zdecydujemy się na wybór modelu zabudowanego, będzie on delikatniejszy i mniej rzucający się w oczy. Natomiast wanna wolnostojąca stanie się z całą pewnością centralnym punktem pomieszczenia.
Zalety wanien wolnostojących
Ze względu na szeroki wybór różnego rodzaju modeli wanien wolnostojących można je wpisać w niemal każdą aranżację wnętrz. Te wyposażone w bogato zdobione nogi w owalnych lub okrągłych kształtach sprawdzą się zarówno w stylizacjach klasycznych, jak i retro. Natomiast wanny wolnostojące z zabudowanym dołem będą lepszym wyborem przy nowoczesnym wystroju. Wpasują się tu idealnie te wykonane z kompozytów lub szklane. Jeśli naszym marzeniem jest łazienka w wiejskim sielankowym stylu, lepszym pomysłem mogą okazać się wanny drewniane lub miedziane. Natomiast przy jednym z najpopularniejszych obecnie, czyli aranżacji łazienki w stylu skandynawskim, lepszym wyborem okażą się modele wolnostojące zabudowane w minimalistycznym białym wydaniu, wykonane z akrylu lub stali emaliowanej.
Materiały wykorzystywane do produkcji wanien
Wanny produkowane są z różnego rodzaju materiałów. W zależności od ich doboru, będą miały inne właściwości oraz komfort użytkowania. Wanny wykonane z akrylu sanitarnego są jednymi z powszechniejszych, są niebywale gładkie i co za tym idzie – łatwe w utrzymaniu czystości. Charakteryzują się również zdolnością do dłuższego utrzymywania temperatury wody niż na przykład klasyczne wanny stalowe. Są wytrzymałe, przy czym bardzo lekkie i pozwalają – w przypadku ich zarysowania – na naprawę powierzchni. Wykonane z wysokiej jakości płyty akrylowej o odpowiedniej grubości będą również odporne na działanie promieni UV, co sprawia, że nie grozi nam ich nieestetyczne odbarwienie.
Wanny stalowe zaś, za sprawą użytej do ich produkcji stali połączonej z emalią, są solidne. Nie mają jednak wiele wspólnego z dawnymi wannami z domów naszych dziadków. Obecnie stalowe modele są wykonywane z niebywałą starannością o każdy najmniejszy detal. Producenci dbają o ich estetyczne wykończenie również na krawędziach oraz zwiększają komfort kąpieli poprzez dostosowanie ich kształtu. Innym dobrym materiałem godnym polecenia jest konglomerat. Jest on połączeniem mielonego kamienia u najczęściej żywicy poliestrowej. Charakteryzuje się gładkością czym samym są łatwe w utrzymaniu czystości. Zapobiega wnikaniu zabrudzeń oraz bakterii, jest solidny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Decydując się na wanny wykonane z konglomeratu, warto pamiętać o dbałości o ich powierzchnię poprzez systematyczne jej czyszczenie i konserwację, aby utrzymały swój niesamowity połysk. Dla osób chcących stworzyć w swojej łazience niepowtarzalny salon kąpielowy, dostępne są również wanny drewniane, szklane, miedziane czy kamienne. Każda z nich będzie luksusowym i estetycznym elementem wystroju łazienki. Są jednak znacznie droższe i wymagają starannej pielęgnacji oraz szczególnej dbałości o ich powierzchnię.
Czy warto zdecydować się na wannę wolnostojącą?
Stojąc przed wyborem odpowiedniej, wanny warto jest się zastanowić nad jej funkcjonalnością i wyglądem łazienki. Ograniczeniem bowiem jest jedynie nasza pomysłowość oraz metraż pomieszczenia. Zaleca się, aby łazienka miała co najmniej 8 m2, ale najbardziej optymalną wielkością jest 15 m2. Pozwoli to na usytuowanie wanny w centralnej części pomieszczenia i na swobodny dostęp do niej z każdej strony. Jednak i z tym problemem można sobie poradzić. Obecnie produkowane wanny są często bardzo kompaktowe oraz przyjazne w zastosowaniu nawet w niewielkich łazienkach w mieszkaniach. Warto jednak dobrze przemyśleć aranżację całego pomieszczenia tak, aby było one komfortowe i przyjazne w codziennym użytkowaniu. W dużych pomieszczeniach będą natomiast luksusowym wyposażeniem. Nowoczesne wanny wolnostojące są eleganckie i designerskie. Na rynku można znaleźć przeróżne modele, które z łatwością dopasujemy do stylu, w jakim zostało urządzone to pomieszczenie. Mnogość materiałów z jakich są wykonane, kształtów i kolorów pozwala na zastosowanie ich w każdym wnętrzu i w dowolnym stylu łazienki.